Притягуємо окупантів до відповідальності
Били та будемо бити окупантів по всім фронтам. Якщо ви хвилюєтесь, що не приймаєте участі у бойових діях і надто мало допомагаєте країні – у Вас є шанс наблизити нас до перемоги над окупантом. Щоб...
Конституційне право людини на професійну правничу допомогу, закріплене у Конституції України, слід розглядати як один з головних елементів механізму реалізації державою гарантії справедливого правосуддя.
З такою позицією виступили представники Національної асоціації адвокатів України на засіданні комітету Верховної Ради з питань правосуддя, де розглядався проект Закону № 1013 «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії)».
Нагадаємо, цей проект передбачає скасування представництва виключно адвокатами інтересів осіб (громадян та підприємств) в судах. За задумом авторів законодавчої ініціативи, адвокати мають здійснювати лише захист від кримінального обвинувачення. Конституційний Суд надав позитивний висновок щодо проекту.
Участь у засіданні профільного парламентського комітету взяли партнер GOD LEGAL Тарас Герелюк, який також є членом комітету НААУ захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, а також партнер GOD LEGAL, член Комісії з питань правової реформи при Президентові України Олександр Дроздов.
В ході дискусії О.Дроздов наголосив на тому, що Конституційний Суд лише відкрив можливість для подальшого розгляду законопроекту в парламенті, але не зобов’язав законодавців до його прийняття. Як член Науково-консультативної ради КС, він раніше надав науковий висновок щодо проекту 1013, де обгрунтував, що в разі допущення до представництва у суді неадвокатів держава не зможе гарантувати особі право на професійну правничу допомогу.
Але КС виходив з того, що поняття «професійна правнича допомога» і «представництво особи в суді» не є тотожними. Першу надають адвокати, а друге може бути здійснене як адвокатом, так і іншим суб’єктом — за вибором особи.
«Такий підхід органу конституційної юрисдикції убачається вкрай небезпечним, переконаний Т.Герелюк. – Держава взяла на себе конституційний обов’язок забезпечити дотримання права кожної людини на професійну (тобто якісну) правничу допомогу. Така допомога в Україні може надаватися лише адвокатами, для яких в Україні встановлений особливий порядок набуття права на професію, обов’язок постійного підвищення професійного рівня, а також етичні правила, невиконання яких має наслідком дисциплінарну відповідальність адвоката. Зрештою, якісна правнича допомога є гарантією права людини на справедливий суд». У НААУ переконані: оскільки законопроектом № 1013 передбачено звуження змісту та обсягу існуючих прав, гарантованих статтями 55, 59 Конституції, такий проект суперечить частині третій статті 22, частині першій статті 157 Конституції України.